
Serral sai suorituksestaan 26 000 dollaria ja 1350 WCS-pistettä, jolla hän kuroi etumatkaansa WCS-pistetilastojen kärjessä entisestään. IEM XII Katowicen jaettu kolmas sija on tähän mennessä Serralin uran paras saavutus mitattuna niin palkintorahana kuin arvostuksessakin. Vaikka voittoa ei irronnut, niin turnauksen taso oli paljon kovempi verrattuna edelliseen uran huippukohtaan, WCS Leipzigin voittoon.
Serral oli turnauksen ainoa Korean ulkopuolinen pelaaja, jonka onnistui edetä lohkovaiheesta pudotuspeleihin. Tempullaan hän toisti viime vuoden Katowicen turnauksen tilanteen, jossa hän oli Korean ulkopuolisista pelaajista paras puolivälieräsijoituksellaan. Tällä kertaa Serral kuitenkin painoi vielä vähän pidemmälle ja onnistui etenemään semifinaaliin saakka, kun taas muut länsimaiden suosikit joutuivat taipumaan Etelä-Korean huippujen edessä viimeistään lohkovaiheessa.
Turnauksen taso oli äärimmäisen kova. Jo esikarsinnassa putosi kovia nimiä kuten Eo "soO" Yoon Su ja Sasha "Scarlett" Hostyn. Lohkovaiheessa puolestaan kotimatkalle lähetettiin niin ikään veteraanit Joo "Zest" Sung Wook ja Lee "INnoVation" Shin Hyung. Serralin neljän parhaan joukkoon yltäminen onkin tämän valossa vielä entistä vaikuttavampi saavutus. Tänä vuonna ei kovatasoisempaa turnausta yhtä kovin panoksin enää edes järjestetä, sillä vuoden lopulla WCS Global Finals -mittelössäkään ei ole mukana kuin kahdeksan Etelä-Korean pelaajaa. Nyt Katowicessa mukana oli 26 pelaajaa Etelä-Koreasta.
Serralin ottelut IEM XII Katowicen turnauksessa
Esikarsinta














Lohkovaihe

























Pudotuspelit
Ro8 -





Ro4 -





WCS-pistetilanne
![]() ![]() | 4490 |
![]() ![]() | 1580 |
![]() ![]() | 1250 |
![]() ![]() | 1250 |
![]() ![]() | 950 |
![]() ![]() | 840 |
![]() ![]() | 840 |
![]() ![]() | 735 |