IEM 7. kausi alkaa

Valvoja: Uutistenkirjoittajat

IEM 7. kausi alkaa

ViestiKirjoittaja azhrak » 30 Kesä 2012, 16:27

Intel Extreme Mastersin seitsemäs kausi alkaa Gamescom-tapahtumassa Saksan Kölnissä elokuun 15. päivä. StarCraft 2 -turnaukseen mahtuu mukaan viime kauden tapaan 24 pelaajaa, mutta uutuutena heistä kahdeksan valitaan paikan päällä pelattavassa karsinnassa. Suurempi osa, 16 pelaajaa, valitaan entiseen tapaan aluekohtaisilla online-karsinnoilla.

Online-karsintojen 16 paikkaa jaetaan aluekohtaisesti siten, että puolet paikoista annetaan Eurooppalaisille pelaajille ja puolet muualta maailmasta tuleville pelaajille. Euroopasta yksi paikka on jo annettu Saksan EPS-messtarille (ESL Pro Series) :germany: :protoss: HasuObsille, joten muille Eurooppalaisille jää 7 paikkaa taisteltavaksi online-karsinnoissa. Muun maailman 8 paikkaa jaetaan siten, että Korea ja Kiina/Oseania saavat molemmat 2 paikkaa ja koko Amerikka 4 paikkaa omista karsinnoistaan.

Euroopan online-karsinnat pelataan kolmivaiheisesti heinäkuun 12., 17. ja 19. päivä. Oikealla oleva kuva selventää karsintojen etenemistä.

Gamescomissa ensimmäisena päivänä pelattava Open bracket -karsinta antaa vielä mahdollisuuden päästä turnaukseen mukaan, jos paikkaa online-karsinnoista ei ole saavuttanut. Open Bracket -karsinnassa on 32 paikkaa, joista puolet on varattu niistä kiinnostuneille SC2-ammattilaisille ja puolet annetaan päivää ennen paikan päälle tulleille pelaajille. Open Bracket pelataan neljänä rinnakkaisena double elimination -turnauksena, joista ylä- ja ala-bracketien voittajat pääsevät mukaan pääturnaukseen.
Avatar
Terran azhrak
Ylläpito
 
Viestit: 1313
Liittynyt: 07 Syys 2010, 11:03
Paikkakunta: Helsinki

Paluu Uutiset

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 13 vierailijaa

cron