Sivu 1/1

StarCraft II World Championship Series

ViestiLähetetty: 04 Huhti 2012, 22:35
Kirjoittaja azhrak
Tammikuussa Blizzard kertoi aikeistaan jättää vuoden 2012 Blizzcon väliin ja korvata se Battle.net World Championship -tapahtumalla. Nyt Blizzard on valottanut asiaa lisää tiedottamalla uudesta turnaussarjasta nimeltä StarCraft II World Championship Series.

SC2 World Championship Series koostuu useasta karsintaturnauksesta edeten ruohonjuuritasolta kohti päätapahtumaa Battle.net World Championshipiä. Matka alkaa kansallisista karsinnoista, jotka voivat olla tyypiltään LAN- tai online-tapahtumia ja uusia tai jo olemassa olevia turnauksia, joista pitävät huolen paikalliset turnausjärjestäjät. Kansallisia karsintoja järjestetään 28 eri maassa, myös Suomessa.

Eurooppa
Alankomaat
Belgia
Espanja
Iso-Britannia
Italia
Norja
Puola
Ranska
Ruotsi
Saksa
Suomi
Tanska
Ukraina
Venäjä
Pohjois-Amerikka
Kanada
Meksiko
USA

Etelä-Amerikka
Argentiina
Brasilia
Chile
Kolumbia
Peru
Aasia
Kiina
Korea
Singapore
Taiwan

Oseania
Australia
Uusi-Seelanti
Kansallisista karsinnoista parhaat valitaan kansalliseen mestaruusturnaukseen, joka puolestaan toimii karsintana mantereenlaajuiseen mestaruusturnaukseen. Mantereita ovat Eurooppa, Pohjois-Amerikka, Etelä-Amerikka, Aasia ja Oseania. Mantereidensa mestarit matkaavat lopulta Battle.net World Championship -turnaukseen ratkomaan maailmanmestaruuden.

Mitään konkreettista tietoa, kuten aikatauluja tai map pooleja, ei tapahtumista ole vielä saatavilla.

Nyt WCG:n siirtyessä täysin mobiilipelaamiseen, näyttää Blizzard ottavan sen paikan kansallisuutta painottavana turnausjärjestäjänä SC2 World Championship Seriesin osalta. Täysin karsintoihin nojaava malli saa myös varmasti kiitosta uusilta pelaajilta, sillä suuriin tapahtumiin pääseminen vaatii yleensä tuloksia online-turnauksissa, joissa menestyksen tekee nykyään vaikeaksi korealaisten innosttuttua pelaamaan niin amerikkalaisia kuin eurooppalaisiakin rahaturnauksia.

Re: StarCraft II World Championship Series

ViestiLähetetty: 05 Huhti 2012, 08:33
Kirjoittaja Haspe
Siis WCG oikeasti siirty mobiilipelaamiseen? Luulin et se on joku tosi kevyt trolli, voi vittu..

Re: StarCraft II World Championship Series

ViestiLähetetty: 06 Huhti 2012, 14:46
Kirjoittaja Beastrick
En oikein ymmärrä, että näkeekö joku kilpailullisen pelaamisen tulevaisuudessa mobiililaitteilla. En tiedä mitä WCG järjestäjät ajattelee, mutta siellä ei voi olla kaikki kotona. Tässä sitten odotellaan Blizzardin seriesiä ja toivotaan hyvää turnausta ja tietysti että suomalaiset pärjää mahdollisimman hyvin tai eurooppalaiset yleensä, koska korealaiset aina aika vahvoilla.