Sivu 1/1

Protosser liittyi Menaceen

ViestiLähetetty: 10 Elo 2013, 13:31
Kirjoittaja azhrak
Kuva
Peliorganisaatrio Team Menace ilmoittaa, että suomalainen StarCraft II -pelaaja Jonne :zerg: Protosser Sotala on liittynyt heidän riveihinsä. Sotala on nyt Menacen ainoa SC2-pelaaja, kun joukkueessa ollut Samuli :terran: Fuzer Romppanen päätti lopettaa ammattipelaamisen noin kaksi viikkoa sitten. Sotalan ensimmäinen turnaus Menacen paidassa on DreamHack Open Bucharest, joka pelataan 14-15. syyskuuta.

Sotalan edellinen joukkue oli Mousesports, josta hänet erotettiin viime toukokuun lopulla sopimuksen päätyttyä. Joukkueetonta aikaa Suomen menestyneimmälle Zerg-pelaajalle kertyi siis noin kaksi kuukautta. Viimeisin Protosserin LAN-turnaus oli Solid Gaming² kesäkuun alussa, jossa hän sijoittui toiseksi häviten vain Fuzerille.

Menacen johtaja Teijo "Warrior" Sepponen kirjoittaa:
Olemme jutelleen Protosserin kanssa organisaatioomme liittymisestä jo pitkän aikaa. Ensin tavoittelimme hänestä vahvistusta StarCraft 2 -joukkueeseemme, mutta nyt hänestä tuleekin sen tähti. Olemme hyvin tyytyväisiä päästessämme työskentelemään Jonnen kanssa, ja toivottavasti voimme auttaa häntä saavuttamaan uuden tason.

Protosserin haastattelu


Protosser Twitterissä: @ProtosserSC2