Sivu 1/1

BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 05 Joulu 2010, 22:05
Kirjoittaja Seinis
BaseLan -tapahtuman SC2-turnaus on ohi ja intensiivisessä finaalissa Naama voitti Elfin lukemin 3-2. Naama nousi finaaliin losersbracketista, joten finaalissa Elfi oli 1-0 johdolla ennen pelien alkua. Naama oli muuttanut strategioitaan aiemmista otteluista ja pystyi kääntämään finaalisarjan edukseen komeiden pelien lopputuloksena.

Ensimmäisessä pelissä Naama lähti tekemään marauder/marine/hellion rushia, kun taas Elfi suunnitteli nopeaa voidray -hyökkäystä. Molemmat pelaajat pystyivät tekemään suurta tuhoa vastustajan tukikohdassa, mutta Naaman jatkosuunnitelmat olivat paremmat ja kun Elfi ei pystynyt jatkohyökkäyksellään Naamaa kaatamaan. Lopulta Naama voitti ensimmäisen pelin tyylikkäällä hyökkäyksellään.

Toisessa pelissä karttana oli Lost Temple ja aloituspaikat olivat ristikkäin, joten Elfi lähti tekemään stalkereitä blink päivityksellä. Elfi ei saanut tarpeeks tuhoa aikaiseksi joten keskipeliin lähettiin aika tasaisissa asemissa. Seuraavaksi oli kuitenkin Naaman vuoro yrittää ja hän onnistuikin loistavilla medivac dropeilla yllättämään elfittäjän päätukikohdan, että laajannuksen tappaen useita kerääjiä. Elfi koki tilanteen tukalaksi ja lähti vielä yhteen ryntäykseen kohdaten Naaman puolustuksen ja häviten pelin.

Kolmannessa pelissä alku oli melko rauhallinen molempien laajentaessa tukikohtiaan melko nopeasti. Kummatkin pelaajat lähtivät kuitenkin hyökkäämään samanaikaisesti ja tilanne oli Elfille edullinen. Vaihdossa Elfi tuhosi Naaman tukikohdan helposti, kun Naama ei samaan pystynyt. Pian peli olikin ohi Elfin eduksi.

Viimeisessä pelissä Elfi lähti toteuttamaan phoenix -yksiköihin painottuvaa taktiikkaa, joka olisi erittäin vahva Naaman perinteiselle banshee aloitukselle. Naama oli kuitenkin varmistellut ja valmistanut paljon marineita, jotka täysin estivät Elfin yritykset. Naama käytti Elfin väärän yksikkövalinnan edukseen ja lähti pikaisesti hyökkäämään Elfin tukikohdan edustalle. Viimeisessä taistelussa Elfin armeija oli kokoonpanoltaan kehnompi ja Naama vei turnauksen voiton komeasti.

Vodit finaalipeleistä on piakkoin saatavilla osoitteessa http://www.sett.fi/tv.

http://www.sett.fi

Re: BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 05 Joulu 2010, 22:09
Kirjoittaja Ouga
elfin päälle vyöryttiin :(

Re: BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 06 Joulu 2010, 00:14
Kirjoittaja feeble
Hjuvat pelit

offtopic

On kyllä hirveää luettavaa kun ei voida käyttää perus termistöä(maini,base, expat, upit yms) :roll:

Re: BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 06 Joulu 2010, 15:31
Kirjoittaja SebastianJSL
Oli kyllä mukava katsella pelejä.

Juontajien juonnoista sen verran että toivottavasti opitte jotakin. Itse aloin repimään hiuksia päästäni just näille yllä mainituille "perus termistöille". Se rikkoo niin pahasti tuon juonnon ja suomenkielen. Suomalaiset ymmärtävät parhaiten Suomea. Ja katsojina voi hyvinkin olla yksinäinen eksynyt kaveri joka ei pelistä tiedä mitään. Niin nämä "rushit" "pushit" yms voisi harjoittaa ihan Suomen kieleksi. ;)

Re: BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 06 Joulu 2010, 16:45
Kirjoittaja Malecious
Jos castin tulee pääasiassa sc2 pelaaville/ymmärtäville kannatan kyllä tota perustermistöö. Jos sitä kattoo muitakin kuin sc2 pelaajii niin suom. termit toimii. Ite tosin vihaan lähes joka ikistä suomalaista termiä.

Re: BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 06 Joulu 2010, 20:14
Kirjoittaja Seinis
Siis käsittääkseni feeble halusi että käytetään alkuperäisiä termejä ja sebastian haluaisi ne suomennettavan. Itse olen kuullut paljon mielipiteitä molemmista ja selostuksen kannalta sujuvinta on käyttää termiä mikä ekana suuhun maiskahtaa.

Re: BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 06 Joulu 2010, 20:59
Kirjoittaja Which
En tiedä nimeä, mutta toinen juontajista tuntui olevan vähän hukassa eikä muutenkaan oikein loistanut tietämyksellä. Muuten ihan hyvää settiä ja toinen juontaja hoisi hommansa hyvin.

Re: BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 07 Joulu 2010, 10:46
Kirjoittaja KOPF
SebastianJSL kirjoitti:Oli kyllä mukava katsella pelejä.

Juontajien juonnoista sen verran että toivottavasti opitte jotakin. Itse aloin repimään hiuksia päästäni just näille yllä mainituille "perus termistöille". Se rikkoo niin pahasti tuon juonnon ja suomenkielen. Suomalaiset ymmärtävät parhaiten Suomea. Ja katsojina voi hyvinkin olla yksinäinen eksynyt kaveri joka ei pelistä tiedä mitään. Niin nämä "rushit" "pushit" yms voisi harjoittaa ihan Suomen kieleksi. ;)


Pelaaja x tarvitsi Korppeja pystyäkseen puskemaan protoss-vastustajan näkymättömien Pimeiden Temppeliherrojen vuoksi.

See where I'm getting at?

Vaikka kaiken termistön pystyykin suomentamaan, se on yhteisön vakiintunut standardi. Vaikka pushin vois laittaa puskuksi niin rush on vaikeampi selittää terminä suomeksi. Kaiken termistön suomentaminen on aivan karseaa varsinkin tietokonepeleissä, koska itse pelissä niitä ei ole. Jos joku sanoisi sinulle esimerkiksi Kitiininen pinnoite, niin tuleeko sulle heti mieleen mikä se on pelissä?

Re: BaseLan StarCraft 2 -finaali.

ViestiLähetetty: 07 Joulu 2010, 11:20
Kirjoittaja SebastianJSL
Tästä puheen aiheesta voi jatkaa - viewtopic.php?f=40&t=626

Nyt pidetään kommentit ontopic:na