SC2-vitutus thread

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja Migreeni » 06 Tammi 2011, 04:53

Haha. Eipä ole koskaan vituttanut vielä peli. :D

Ja itsekin pelkään häviämistä, mutta ei siksi että se menisi hukkaan tai mitään, vaan koska silloin minun pitää opetella miksi hävisin ja opiskelu on välistä vähän tylsää. Varsinkin jos sitä joutuu tekemään paljon. Mieluummin sitä vain voittaisi kaikki ja olisi jo paras kaikista. Valitettavasti näin ei vain kuitenkaan ikinä tule olemaan. AINA löytyy joku parempi. Tai omassa tapauksessani 100 000 parempaa. x)

Mutta paremmaksi oppii vain pelaamalla parempiaan vastaan. Ei huonompiaan voittamalla opi paremmaksi, vaikka se tuntuukin välillä kivalta. Ja jokainen häviö opettaa 10x enemmän kuin voitto. Siksi minulla ei ole mitään häviöitä vastaan eikä ne vituta. Tiedän että opinpahan taas että mitä ei tehdä.

I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work. -Thomas A. Edison
Kuva
Avatar
Zerg Migreeni
 
Viestit: 8
Liittynyt: 21 Loka 2010, 04:18

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja Foxterran » 06 Tammi 2011, 11:02

"Mutta paremmaksi oppii vain pelaamalla parempiaan vastaan."

Ei pidä paikkaansa.
Random Foxterran
 
Viestit: 46
Liittynyt: 14 Syys 2010, 16:55

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja Viitapiru » 06 Tammi 2011, 16:55

Itsellä ainakin häviöt harmittaa, ei niinkään sen häviämisen takia, vaan siksi että itsekin tiedostaa että nyt meni ihan päin vittuja ja pelasi tyhmästi.

Tietenkään kaikissa häviöissä tuo ei päde. Jos esim. peli kestää pitkään ja on tasainen, niin häviö ei harmita laisinkaan, mutta jos tulee hävittyä jonkin itseaiheutetun virheen takia niin..
Viitapiru - #starcraft2.fi @ Quakenet

“Programmers are in a race with the Universe to create bigger and better idiot-proof programs, while the Universe is trying to create bigger and better idiots. So far the Universe is winning.”
(Rich Cook)
Avatar
Protoss Viitapiru
Perustaja
 
Viestit: 298
Liittynyt: 05 Huhti 2010, 19:20
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja Migreeni » 06 Tammi 2011, 23:47

Foxterran kirjoitti:"Mutta paremmaksi oppii vain pelaamalla parempiaan vastaan."

Ei pidä paikkaansa.

Ei tietenkään jos sen lukee kuin robotti ja ottaa vielä ulos kontekstistaan, höpsö. ;) Taisinkin jo kirjoittaa toiseen threadiin asioista mitä ihmiset jättävät sanomatta kun he laukovat viisauksiaan. Se on ihan kirjoittajan viitseliäisyydestä kiinni.

Odotan aina vähän älykästä kritiikkiä ja rivien välistä lukemista lukijoilta, koska en kirjoita 10-vuotiaille lapsille. Tuollaisen asian julkilausuminen kertoo vain sen että lukija ei osannut/viitsinyt tulkita tekstiä niin kuin se oli tarkoitettu tai sitten hän vain haluaa pönkittää itsetuntoaan huomauttaessaan epäoleellisista yksityiskohdista jotka VOI tulkita väärin. Joka tapauksessa se ei anna kovin hehkeää kuvaa huomauttajasta. Mutta ei se mitään, tästäkin voi vain oppia jotain [x]. Tai sitten tuohtua [ ]. Kannattaa ehkä harkita tarkkaan kumman polun valitsee. ;)

Tosin taidan olla väärässä threadissa, my bad. Saa laukoa perään, en tuohdu. :D ::poistuu vähin äänin takavasemmalle::
Kuva
Avatar
Zerg Migreeni
 
Viestit: 8
Liittynyt: 21 Loka 2010, 04:18

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja SnakeQ » 12 Tammi 2011, 19:12

Vituttaa kun todella usein battle.net jättää ottamatta voittojani tilastoihin. Pystyn katsomaan matsin replaysta mutta silti ne EI OLE tilastoissa. Saisivat korjata tuon bugin...ja vauhdilla...
Protoss SnakeQ
 
Viestit: 195
Liittynyt: 12 Tammi 2011, 19:09

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja SiaBBo » 13 Tammi 2011, 03:41

Oman virheen tekeminen pistää kyrsimään usein melko paljon. Jos huomaan, että hävisin vain ja ainoastaan omaa tyhmyyttäni, niin ei tuntuu hermot menevän. :b Tietenkin myös jos en oikeasti tiedä, että miksi jonkun matsin hävisin, jolloin minut yleensä vain rullattiin yli. :B
Random SiaBBo
 
Viestit: 124
Liittynyt: 13 Syys 2010, 21:21

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja SnakeQ » 19 Tammi 2011, 20:32

VOI HELEVETIN HELVETTI!

Jälleen kerran battle.net kusee. Voitin 5 matsia putkeen mutta se otti tilastoihin vain yhden. Mutta kun hävisin niin se heti laitto "less than minute ago". VOI HELEVETIN HELVETTI! Replayt on niistä joka matsista MUTTA ei tule tilastoihin matsit vaikka miten yrittää!!!
Protoss SnakeQ
 
Viestit: 195
Liittynyt: 12 Tammi 2011, 19:09

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja Alter_ego- » 19 Tammi 2011, 23:38

SnakeQ kirjoitti:VOI HELEVETIN HELVETTI!

Jälleen kerran battle.net kusee. Voitin 5 matsia putkeen mutta se otti tilastoihin vain yhden. Mutta kun hävisin niin se heti laitto "less than minute ago". VOI HELEVETIN HELVETTI! Replayt on niistä joka matsista MUTTA ei tule tilastoihin matsit vaikka miten yrittää!!!

Miten vitussa toi b-net toimii ei voi kun nauraa räkäsesti... Hei nauttikaa XD
Kuva
I am the underdog
Avatar
Random Alter_ego-
 
Viestit: 190
Liittynyt: 24 Elo 2010, 07:04
Paikkakunta: j-koski

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja SiaBBo » 20 Tammi 2011, 01:07

Ittellä ei oo kyllä ollu koskaan ton kanssa ongelmia. Muistakaa kuitenkin hei, että placement matseista ei tietenkään tule pisteitä, jos on epähuomioissaan niistä katsonut.
Random SiaBBo
 
Viestit: 124
Liittynyt: 13 Syys 2010, 21:21

Re: SC2-vitutus thread

ViestiKirjoittaja Axu_ » 26 Tammi 2011, 15:17

Kaikista ärsyttävin asia pelissä on idiootti vastustaja. Voittaa tai häviää, niin "noob", "gay" ja itse hävitessä vastustajan ylimielinen "gg", joka tulee jo ennen kuin peli on kunnolla edes ratkennut, ärsyttävät suunnattomasti. :)
Protoss Axu_
 
Viestit: 32
Liittynyt: 11 Tammi 2011, 22:46

EdellinenSeuraava

Paluu Yleinen

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa

cron